• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Turkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli: Varyantlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ile Veteriner Fakültesi Dekanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Covid-19 Pandemisi ve Turkovac Aşı Çalışmaları konulu konferans yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Atatürk Kültür Merkezinde yapılan konferansa Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.
FAZ3 ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Konferansa konuşmacı olarak katılan ERÜ Aşı Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Fırat Üniversitesinin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak, Covid-19 aşısının gelişmesinin ilk burada başladığını ve Erciyes Üniversitesi ile devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Özdarendeli şöyle konuştu:
* Covid-19 pandemisi iki yıldır bütün dünyada halen devam ediyor. Biz pandeminin Türkiye’de ortaya çıkmasıyla birlikte zaten Erciyes Üniversitesi’nde 2013 yılında kurulan aşı merkezimizde çalışmalarımıza başladık. Bu anlamda da oradaki bilgiler, tecrübeler noktasında da pandemi çıktığı zaman merkez olarak çalışmaya hazır bir merkezdik.
* Erciyes Üniversitesi’nde rektör hocamızın desteği ve Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız bir projeyle aşı çalışmalarına start verdik ve 2020 Martının sonunda virüsü ilk izole eden kurum olduk. İzole edilmesinin ardından aşı çalışmalarına başladık. Ardından klinik öncesi dediğimiz çalışmalar, laboratuvar çalışmaları başladı. 2021 Haziranından sonra da Faz-3 çalışmaları başladı ve hala devam ediyor.
ALFA VE DELTAYA KARŞI TURKOVAC KORUMUŞ OLDUĞUNU GÖSTERDİ
* Ülkemize karşı böyle bir görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu noktada şu anda Turkovac aşısı, 2021 Aralık sonunda acil kullanım onayı aldı ve üretimine başlandı. Turkovac ile birlikte ülkemizde bu tür pandemilere, salgınlara artık cevap verebilecek yetişmiş insan gücünün de oluşmaya başladığını düşünüyorum.
* Biz ERÜ Aşı Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi olarak hem salgında hem de pandemide hazır bir şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Şu anda varyantlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Alfa ve deltaya karşı Turkovac korumuş olduğunu gösterdi. Şu sıra Omicron varyantıyla ilgili çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Özdarendeli’ye günün anısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Üstündağ tarafından hediye takdim edildi. (İHA)
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: