• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın imzaladığı ‘bölge sistemi’ tam bir garabettir

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
KILIÇDAROĞLU: İKTİDARA GELİR GELMEZ KALDIRACAĞIZ
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından yönetmeliğe tepki gösterdi.
Erdoğan’ın imzaladığı bölge sistemi tam bir garabettir diyen Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:
* Saray, hayatı zorluklarla dolu olan Polisimize “Daha çok zorluğa katlanacaksın” diyor.
* Emniyet Teşkilatımızda gece gündüz emek veren kardeşlerimiz hiç merak etmesin, bu bozuk yönetmeliği iktidara gelir gelmez kaldıracağız.
POLİSİN DE OYU VAR
Yönetmelik değişikliğine tepki gösterilen Polisinde Oyu Var etiketinde sosyal medyada 65 binden fazla paylaşım yapıldı.
EMNİYET TEŞKİLATINDA BÖLGE SİSTEMİ
Polislerin şark görev sürelerini düşüren ve atamalarda yeni düzenlemeleri içeren yönetmeliğe ilişkin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şunlar denildi:
1-) Yönetmelikte 2016 yılının Haziran ayında yapılan değişiklikler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki il ve ilçelerin süresi arttırılmış idi.
* Personelimizden gelen talepler ve İl Emniyet Müdürlüklerimizin de görüşleri doğrultusunda il ve ilçelerin görev süreleri yeniden düzenlenmiş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde bulunan il ve ilçelerin süreleri büyük oranda düşürülmüştür.
* Nitekim halen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerimizde görev yapan yaklaşık (62.000) personelimiz yapılan değişiklikteki sürelere tabi olacak ve bu durumdan yararlanacaktır. Hizmet süresi artan yerlerde halen görev yapan personelimiz ise artıştan etkilenmeyecektir.
* Ayrıca 2. Şark görevini yapmakta olan personelimiz, görev süresi (2) yıl olan birimler haricinde, yeni düzenlenen sürelerden (1) yıl eksik görev yapması durumunda şark görevini tamamlamış sayılacaktır. Ancak Emniyet Müdürü ve Emniyet Amiri rütbesindeki personel, bu uygulamaya tabi tutulmayacaktır.
* Yeni düzenleme sayesinde hizmet süresi düşürülmesinden dolayı yaklaşık (7.500) personelimiz şark illerindeki görevini tamamlamış sayılacaktır.
* 2. Şark görevini bitiren personel, talep etmesi halinde daha önce çalıştığı kadroya tekrar atanması yönünde değerlendirilmeye tabi tutulacaktır.
2-) Şark görevinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atanma hakkından yararlanan şehit ve gazi yakınlarımız bu haktan yararlanmaya devam edecek olup, mevzuat sebebiyle bu haklardan yararlanamayan şehit ve gazi yakını Teşkilat mensuplarımızın da bu kapsama alınması sağlanmıştır. (Tüm şehit yakınları, tüm gaziler ve gazi yakınları, 15 Temmuz gazileri ve yakınları)
3-) Mevcut yönetmelikte personelimizin yakınlarının sağlık nedeniyle atanma mazereti sadece kendi, eş ve çocukları ile sınırlı iken, yeni düzenleme ile personelimize;
-Evin tek çocuğu olması ve mahkeme ile vasi tayin edilmesi şartıyla anne ve babasının sağlık mazereti nedeniyle,
-Tek kardeş olması ve mahkeme ile vasi tayin edilmesi şartıyla kardeşinin sağlık mazereti nedeniyle atama talebinde bulunması hususu düzenlenmiştir.
4-) Personelin eşinin çakılı kadro olarak görev yapmakta olması durumunda, çalıştığı ilin hizmet süresini tamamlaması üzerine, talep etmesi durumunda Emniyet teşkilatında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına atanabilmesi daha kolay hale getirilmiştir.
5-) Personelimizin; ilköğretim, ortaöğretim veya üniversite son sınıfa geçecek olan çocuğu olması durumunda, ipka taleplerinin kabul edilmesi düzenlenmiştir.
6-) Personelimizin tabi olduğu (2) bölge üzerinden gerçekleştirilen atama ve yer değiştirme uygulaması, personelin atandığı birimde çok uzun süreli çalışmasına sebep olmaktadır.
* Uzun süreli çalışmanın beraberinde getirdiği olumsuzlukları bertaraf etmek, atama ve yer değiştirme sistemini daha dinamik bir yapıya kavuşturmak amacıyla mevcut uygulamadaki 1. Bölge (Batı) ve 2. Bölge (Doğu) olarak iki bölgeye ayrılan iller; kendi arasında (2) gruba ayrılmış, illerimiz toplam (4) grupta sınıflandırılmıştır.
* Yapılan düzenleme ile personelin ülke genelinde daha adaletli ve hakkaniyete uygun istihdam edilmesi, personelin istedikleri illerde görev yapmasının önünün açılması ve personel arasında huzursuzluğa yol açan uygulamaların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
* Bu uygulama ile personelimizin meslek hayatı boyunca tüm bölge ve gruplarda belli bir sıra dahilinde görev yapması hedeflenmekle birlikte; teşkilatta halen görev yapan personelin mevcut yönetmelikteki (2) bölgeli sisteme tabi olması, aile düzenini ve çalışma hayatını buna göre planlamış olması nedeniyle, bahse konu uygulamaya 01.01.2024 tarihinden itibaren kademeli olarak geçiş yapılacaktır.
7-) Halen teşkilatımızda tüm rütbelerdeki personelimizden sırası gelenler için zaten 2. şark görevi uygulaması yapılmaktadır.
* Bu değişiklik ile bir personel meslek hayatı boyunca merkezden en fazla (4) atamaya tabi tutulacak olup daha sonra kendi isteği ile tercihlerine göre atama talep edebilecektir.
POLİSİN AİLE HAYATI DA TAMAMEN BİTİRİLMİŞ OLDU
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da yönetmelikle ilgili şu değerlendirmelerde bulunmuştu:
* Bilmem farkında mısınız, gün geçmiyor bir polisin intihar haberini duymayalım! Her birinin yürek yakan bir hikayesi var. Biz ağır çalışma koşulları ile mücadele ederken, bugün Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile polisin aile hayatı da tamamen bitirilmiş oldu.
* Artık ağır çalışma sistemi, angarya, ek görevler, 12/12 çalışma düzeni, mobbing gibi intihara sebep olan sorunların yanına tüm personeli psikolojik bunalıma sokan yeni bir sorun var artık EGM Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği…
EN AZ 5, HATTA 7-8 KERE ZORUNLU TAYİN EDİLMESİNİN ÖNÜ AÇILDI
* Yeni yönetmeliğe göre Türkiye 2 bölge 4 gruba ayrılarak polislerin meslek hayatında en az 5 hatta 7-8 kere zorunlu tayin edilmesinin önü açılmış oldu. Bir polis çocuğu eğitim hayatını en az 5 yerde tamamlayacak hiçbir yere kök salamayacak…
* Asıl mesele başka teşkilat içinde eski memur denilen 2016 yılından önce polis olan ve bir çoğu operasyonel görevde bulunan deneyimli, liyakatli memurları gönderip, 2016’dan sonra bir çoğu parti referanslı yeni memurlara büyükşehirlerde yer açmak operasyonel görevlere getirmek…
* 2016’dan önce FETÖ terör örgütünün baskısına, zulmüne uğramışlardı. Hain darbe girişiminden sonra boşalan kadroların yerine iki kat çalıştılar. Vatan için dediler sesleri çıkmadı canla başla çalıştılar ağır çalışma koşulları değişmedi şimdi de yeni bir zulümle karşılaştılar…
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: