• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Rusya-Ukrayna savaşı… 15 maddelik anlaşma planının detayları sızdı: Türkiye detayı dikkat çekti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin 24 Şubatta aldığı kararla Ukraynayı işgal etmesinin ardından geçen 22 günde barışa yaklaşılıyor. Son günlerde devlet liderleri ve bakanları arka arkaya görüşme yaparken İngiliz Financial Times gazetesi, Rusya ve Ukraynanın savaşı bitirmek için 15 maddelik bir anlaşma planının taslağı üzerinde çalıştıklarını yazdı.
Planda, Kievin tarafsızlığını ilan etmesi ve askeri güçlerinin sınırlarını kabul etmesi durumunda Rusyanın ateşkes ilan ederek çekileceğini aktarması dikkat çekti. Barış görüşmelerine katılanlardan alınan bilgilerle hazırlanan haberde tarafların pazartesi günü müzakere masasında bunların hepsini görüştüğünü aktardı.
TÜRKİYE DETAYI DİKKAT ÇEKTİ
Görüşmelerde Türkiye ile ilgili bilgiler de yer aldı.
Financial Timesa konuşan yetkililer, Kievin NATOya katılma isteğini geri çekmesi ve ABD, İngiltere ve Türkiye gibi müttefiklerden koruma karşılığında yabancı askeri üs ve silahlara ev sahipliği yapmamasının sözünün verilmesinin istendiğine dikkat çekti. Ukrayna güvenliğine karşı batı ülkelerinin garantör olmasının Moskova ile anlaşma konusunda büyük bir engel olduğu belirtilirken, son günlerde Moskova ve Kiev de görüşmelerde ilerleme sağlandığını duyurmuştu.
Fakat Financial Timesa konuşan bazı Ukraynalı yetkililer Rus lider Putinin bu anlaşmayla ilgilenmediğini ve sadece askeri güçlerinin tekrar zaman kazanması için bu hamleyi yaptığını öne sürdü.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiynin kıdemli danışmanı Mykhailo Podolyak ise Financial Timesa konuştu. Podolyak, Yapılacak herhangi bir anlaşmada Rusyanın 24 Şubattan beri ele geçirdiği bölgeleri terk etmesini de içerecek. Bunlar arasında Azov ve Karadeniz bölgesindeki yerler ile Kievin doğusu ve kuzeyi de yer alıyor dedi.
UKRAYNA MODELİNİ ÖNERDİK
Podolyak, Şu an etkili bir Avrupa güvenlik sistemi yok. Avrupada ciddi bir savaş olunca NATO hemen kenara çekildi. Biz Ukrayna güvenlik modelini önerdik. Bunda da eğer toprak bütünlüğüne karşı bir durum gelişirse, belli sayıda garantör ülke Ukraynanın yanında olacak ifadesini kullandı. Yapılan açıklamada anlaşmanın sadece 24 Şubattan itibaren işgal edilen topraklar üzerine olduğu belirtilirken 2014te Kırımın ilhak edilmesi sonrasında Ukraynanın doğusunu ele geçiren Moskova yanlısı gruplar ile ilgili durumun daha farklı olduğu hatırlatıldı.
Taslak planda Ukrayna silahlı kuvvetlerinin devam edeceği fakat NATO gibi bir birliğin dışında kalmayı taahhüt etmesi ve yabancı askeri üslerin ülkeye konuşlanmasına da izin verilmeyeceği yer alıyor.
Putinin sözcüsü Dimitri Peskov da dün yaptığı açıklamada Ukraynanın Avusturya ve İsveç gibi tarafsız bir statüsü olabileceğini öne sürmüştü.
Öte yandan Financial Timesa konuşan iki yetkili de anlaşma metninde Rusyanın Ukraynada Rusça kullanılmasının önünü açmayı planladığını aktardı. Rusya, işgale başlarken, Ukraynada Rusça konuşanları korumak için ve neo-nazilerin yarattığı soykırımı durdurmak için savaşın başladığı savını ortaya atmıştı.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: