• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

CNN’den çarpıcı analiz: Ukrayna’yı işgal eden Putin’in listesinde 3 ülke daha var

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubatta başlayan savaş uluslararası kamuoyu tarafından yakından takip edilirken, birçok ülkenin arabuluculuk çabalarına rağmen çatışmalar ve şiddet artarak devam ediyor
ABDnin önde gelen medya kuruluşlarından CNN, Rusyanın Ukraynadan sonra 3 ülkeyi daha hedefine aldığını öne sürdü. CNNin internet sitesinde yayınlanan makalede, Putinin listesinde İskandinavyada bulunan 3 ülkenin de olduğuna dair iddialar ortaya atıldı.
İkinci Dünya Savaşından beri bölgedeki en büyük gerilim olarak lanse edilen savaşta Norveç, İsveç ve Finlandiyanın hem birbirleriyle, hem bölgedeki ülkelerle hem de Rusya ile ayrı ilişkilerinin olmasının durumu iyice karmaşık bir hale getirdiği belirtildi.
Makalede, Norveç ve Finlandiyanın Rusya ile ortak sınırı bulunuyor. Norveçin sınırı 200 kilometreyken Finlandiyanın sınırı ise bunun yaklaşık 8 katı. Norveç bu ülkeler arasında en batıda olanı ve NATO üyesi fakat AB üyesi değil. Finlandiya ve İsveç ise AB üyesi fakat NATO üyesi değil hatırlatması yapıldı.
PUTİN, UKRAYNADA BAŞARIYA ULAŞIRSA
Bu ülkelerin Rusya ile yakınlığı dolayısıyla tarihsel olarak Rusya ile karşı karşıya gelmeyi tercih etmediği belirtilirken, bu üç ülkenin Şengen bölgesine dahil olduğu ve vizesiz seyahat edilebildiği de hatırlatıldı. Makalede, Avrupanın güvenlik konusunu çok ciddi bir şekilde düşünmesi gerek. Rusya ile geniş bir araziyi paylaşırken nasıl bir siyaset izlenmeli. Daha önce Rusyayı rahatsız etmemek için NATOya katılmaya sıcak bakmayan İsveç ve Finlandiya bu fikre ısınmaya başladı. Komşuları Norveç ile birlikte bu ülkeler Rusyaya karşı tavır almaya başladı denildi.
CNNe konuşan üst düzey bir Avrupalı savunma yetkilisi, Eğer Putin, Ukraynada başarıya ulaşırsa, sormamız gereken soru sırada hangi ülkenin olacağıdır. Bu üç ülkenin sınırları açık olduğu için Finlandiya sınırı en travmatik olanı olur yorumunu yaptı.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: