• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Rusya ve Ukrayna ateşkes için yeniden masada

Rusya’nın Ukrayna işgalinde 19. güne girilirken iki ülke bugün ateşkes için dördüncü defa masaya oturdu.
Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi ibaresiyle servis ettiği haberde, Ukraynalı yetkililer görüşmenin detaylarını paylaştı. Yapılan açıklamada, görüşmenin video konferans şeklinde gerçekleştiği belirtildi. Ukrayna İçişleri Bakanının danışmanı Anton Geraşenko, görüşmenin Kiev saatiyle 10.30da (Türkiye saatiyle 11.30da) başlayacağını söylemişti.
Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı ve Rusya görüşmelerindeki delegelerden Mykhailo Podolyak, Rusya ile görüşmelerin zorlu geçtiğini ancak devam ettiğini söyledi. Podolyak Twitter üzerinden yaptığı açıklamada video konferans yoluyla gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin Taraflar aktif olarak belirlenen noktaları ifade ediyor. Görüşmeler sürüyor ama zorlu geçiyor. Anlaşmazlığın nedeni yönetim biçimlerinin çok farklı olması dedi.
OLUMLU MESAJLAR
Rusya ve Ukrayna’dan son günlerde gelen “olumlu” açıklamalar, yeni turdan barış yolunda adım atılmasına yönelik umudu artırdı.
Rusya heyetinden Leonid Slutskiy, görüşmelerde önemli bir ilerleme kaydedildiğini belirtirken, Ukrayna Devlet Başkanlığı danışmanı Podolyak da “Rusya yapıcı bir şekilde konuşmaya başladı. Birkaç gün içinde bazı sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum” demişti.
ZELENSKİY, PUTİNLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR
İki taraftan yetkililer, görüşmelerde olumlu bir sonuca ulaşılabileceğinin sinyalini verirken Ukrayna tarafı “Rusya’nın ültimatomlarını kabul etmeyeceğini” ifade ediyor.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de son açıklamasında Rusya lideri Vladimir Putin’le bir araya gelmek istediğini belirtti. Ukrayna heyetinin bu görüşmeyi ayarlamak için elinden geleni yaptığını kaydeden Zelenskiy, “Bu zor bir yol ama gerekli” dedi.
Putin de daha önce ikili görüşmelerde “pozitif bir ivme” kaydedildiğini söylemişti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman da, Rusya’dan ateşkes görüşmelerinde sonuca ulaşma konusunda istekli olduğuna dair sinyaller geldiğini kaydetmişti.
Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, önceki hafta yaptığı açıklamada Ukrayna tarafının Rusya’nın şartlarını kabul etmesi halinde ülkedeki askeri operasyona son vereceklerini söylemişti. Peskov bu şartları “Kırım’ın Rus toprağı olarak tanınması ve Rusya yanlısı Donetsk ile Luhansk’ın bağımsızlığının kabul edilmesi” olarak sıralamıştı.
Daha önce Rus ve Ukraynalı heyetlerin Belarus’ta düzenlediği üç tur görüşmeden kalıcı ateşkese yönelik somut bir karar çıkmamış, sivillerin tahliye edilmesi için insani koridorlar açılması için anlaşma sağlanmıştı.
ANTALYADAN SONUÇ ÇIKMAMIŞTI
Geçen hafta içinde uluslararası kamuoyunun gözü Antalyadaydı Savaşın başladığı günden beri en üst düzey görüşme Antalyada Türkiyenin arabuluculuğuyla gerçekleşirken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Dimitro Kuleba masaya oturmuştu.
Görüşmeden bir sonuç çıkmamış ama taraflar yeni görüşmelere açık olduklarının sinyalini vermişti.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: