• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Ukrayna Başbakanı dünyaya seslendi: Yarın sizin de ülkeniz saldırı altında olabilir

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Antalya Diplomasi Forumunda yapılan Barışın Bedeli Veyahut Savaşın Maliyeti başlıklı Liderler Zirvesine videokonferans ile katıldı.
Shmyhal; Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbergin konuşma yaptığı panelde katılımcılara hitap etti.
Rusyanın Ukraynada zafer elde edemeyeceğini söyleyen Shmyhal, Rusya ve Belarus liderlerinin söylediklerini düşündüğümüz zaman onların hedefleri ve 3 gün içinde ülkemizi işgal etme niyetleri vardı. Bu kadar kısa süre içerisinde zaferle sonuçlanmasını bekliyorlardı. Ancak bekledikleri zafer onları karşılamadı ve hiçbir zaman da karşılamayacak. Ülkemizi savunmaya devam edeceğiz. Ukraynanın cesur askeri güçleri dirençlerini, onurla büyük bir cesaretle çabalarını sürdürüyor. 16 günü geride bıraktık, Rus işgalcilere karşı direneceğiz diye konuştu.
KİMSE RUSLARI ÇİÇEKLE KARŞILAMIYOR
Shmyhal, birkaç gün içinde binlerce Ukraynalının topraklarını savunmak için gönüllü olarak askeri birliklere katıldığını belirterek, şöyle devam etti:
* 250 bin yurt dışında yaşayan Ukraynalı, savaşa katıldı. Geceden gündüze vatandaşlarımız Rus işgalcilere karşı topraklarımızı savunmaya başladı, daha fazla hayat mahvolmasın diye.
* Ukraynada olanlar; Ukraynalıların Rus işgalcilere karşı başlattığı özgürlük savaşıdır. Kimse Rusları çiçeklerle karşılamıyor, kimse o eski Sovyetleri görmüyor.
Rusyanın olmayan süper güçlerden bahsettiğini söyleyen Shmyhal, Rusya, meşru güvenlik endişelerini dile getirmekte. NATO ve ABDye karşı mesajlarını paylaşmakta ve bunlar devamlı olarak propaganda niteliğindedir. Dışişleri Bakanı Lavrov da bu mesajları Moskovadan vermeye devam ediyor. Soğuk savaş gerçeklerini de yansıtmaya çalışıyor. Olmayan süper güçlerden bahsetmektedir. NATO ya da ABD, Ukraynalıların yaptıklarını Ukrayna devrimi olarak adlandırmakta dedi.
ULUSUMUZ BİN YILDAN FAZLA GEÇMİŞE SAHİP
Kırım ve Donbassa 2014te yapılanlarla birlikte Rusyanın Ukraynaya karşı topyekun bir savaş planladığını söyleyen Shmyhal, Putinin liderliğinde Ukraynaya olan nefret ile birlikte halklarımıza rağmen; Putin adımlarını attı. Yapay söylemler geliştirildi. Bizim ulusumuz bin yıldan da fazla geçmişe sahiptir. Varlığımız, köklü sınırlarımız tüm dünya ve Rusya tarafından da tanınmıştır. Bunun pek çok belgesi mevcuttur diye konuştu.
RUSLAR HERHANGİ BİR ŞEHRİMİZİ ALAMAYACAK
Ukraynanın diğer uluslararası topluluklardan da destek beklediğini belirten Shmyhal, şunları söyledi:
* NATO, Avrupa Birliği, ABD ve Türkiyeden destek bekliyoruz. Yüz binlerce Ukraynalı kadın ve erkek askeri destek sunmakta ve Rusya saldırılarına karşı direnmektedir çünkü özgürlüklerinden feragat etmek istemiyorlar. Günler içerisinde yüz binler haline geldik. Rusya, sivilleri hedef almaktadır. Ruslar herhangi bir şehrimizi alamayacak.
* Bu çaresizlikle artık küçük yerleşim yerlerini ve şehirleri hedef almaktadır. Hedeflediklerini gerçekleştiremeyeceklerini anladıkları için çocukları, kadınları hatta yeni doğanları bile hedef alıyorlar. Birkaç gün önce yeni doğan hastanesine saldırı gerçekleştirdiler.
HAMİLE KADINLARIN ÖLDÜĞÜNÜ DÜNYA GÖRDÜ
Ukrayna Başbakanı Shmyhal, on binlerce kişinin bombalamalardan etkilendiğini söyleyerek, Bu savaş suçları, yalan ve propagandalarla devam etmektedir. Dün Dışişleri Bakanı Lavrov da Ukrayna Nazileri bir üs oluşturdu dedi. Hamileler ve sivillerin canlı bomba olarak kullanıldığını söyledi. Bu mantığın ötesinde bir ifadedir. Bütün dünya yaşananları gördü. Yeni doğan servisine yapılan saldırılarda hamile kadınların öldüğünü bütün dünya gördü. Ülkemizin politik dünyasına bile saldırdılar diye konuştu.
BİZİM ÜLKEMİZİN NAZİLİKLE HİÇBİR ALAKASI YOK
Ukraynanın uluslu bir ülke olduğunu ve yüzyıllardır pek çok uyruktan insanın güzellikle yaşadığını söyleyen Shmyhal, Bizim ülkemizin Nazilikle hiçbir alakası yoktur. Kendi mantıklarına göre, bizim ülkemiz bir Nazi ülkesidir ve işgal etmek meşrudur. İnsani desteğe ihtiyacımız var. Sivil ve esirlerin rahata kavuşturulması gerekmektedir. İnsani koridorlar oluşturmak için tüm inisiyatifleri değerlendirdik. Çok etkilenen şehirlerimize tıbbi yardım ve gıda ulaştırmak için insani koridor oluşturmaya çalıştık dedi.
UKRAYNANIN NÜKLEER KAYNAKLARI DA HEDEF ALTINDA
Nükleer santrallerde bir sıkıntı yaşanmaması için sürekli takip ettiklerini belirten Shmyhal, Dün Lavrov Antalyaya geldi ve ziyaret etti. Bu engellemelerin devam edebileceğinin de sinyalini verdi. Bu kalp kırıcı bir ifadedir. Ukraynanın nükleer kaynakları da hedef altındadır. Nükleer terörizmle birlikte Rusya yalanlarını ve bombalarını sürdürmektedir. Kimyasal ve biyolojik silahların kullanıldığı gündeme gelmektedir. Bunun doğruluğu yoktur. Eğer Rusya sizi bir şeyle suçluyorsa bunu titizlikle önceden planlar diye konuştu.
YARIN SİZİN ÜLKENİZ DE SALDIRI ALTINDA OLABİLİR
Bütün dünyanın Rus saldırılarını durdurmak için bir araya geldiğini ancak mutlak birliğe ihtiyaçları olduğunu belirten Shmyhal, ortak çabalarla Ukrayna halkının çektiği acıları bitirmenin zamanının geldiğini söyledi.
Shmyhal, Bu saldırılara karşı birlikte durmamız gerekiyor. Masum sivillerin bombaların hedefi olmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Birlikte olursak bu insani krizin üstesinden gelebiliriz. Desteklerinizle Kremlinin agresif tavırlarını durdurmalıyız. Yarın sizin de ülkeniz saldırı altında olabilir. Geleceğimiz ve kaderimiz hepimizin elinde dedi.
NATONUN HAVA SAHASINI KAPATMASI SİVİLLERİ KORUYACAK
Bir uçuş yasağının olması, bir savaş ilanı olmaz mı? sorusuna cevap veren Shmyhal, bu durumun soru işareti ve tartışılması gereken detay olduğunu belirterek şöyle konuştu:
* Şu an Ukraynalı çocuk ve kadınların korunmaya ihtiyacı var. Ukrayna ordusu bunu yapabilir ancak böyle bir koşuldan bahsederken dostlarımızdan her türlü desteğe ihtiyacımız var. Destek olsun ki saldırılara karşı gelebilelim.
* Dünyanın yardımı olmadan bu çok zor olacaktır. Öyle ya da böyle bağımsızlığımızı, egemenliğimizi, halkımızı ve Avrupalıları, kesinlikle koruyacağız. Bu işgale karşı ülkemizi korumayı başaracağız.
* Ortaklarımız ve NATOnun hava sahasını kapatması sivilleri koruyacaktır. Şehirlerimize hala bombalar yağmakta ve masum siviller bu bombaları daha fazla kaldıramaz.
DİPLOMATİK ÇABALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ
Dün Antalyada yapılan müzakerenin sorulması üzerine Shmyhal, Her savaş, masada müzakereyle ve diplomatik kararlarla biter. Dün gerçekten bizim tarafımızdan bir çaba söz konusuydu. Lavrov ile görüştük ancak siz de gördünüz. Bu çabalar bizi bir sonuca yönlendirmedi. Diplomatik çabalarımızı sürdüreceğiz. Ortaklarımızın da bizim çabalarımızı desteklemesini istiyoruz. Bu saldırıları durdurmak için dostlarımızın yardımına ihtiyacımız var yanıtını verdi.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: