• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Altın ve petrolde rüzgar tersine döndü

Altın ve petrol fiyatları Rusyanın Ukraynayı işgali sonrası batının getirdiği sert ekonomik yaptırımlar nedeniyle hızla artarken bugün öğleden sonra sert geriledi.
Dün ABD Başkanı Joe Bidenın Rus petrollerine yaptırım uygulanacağını açıklaması sonrası altın spot piyasada ons başına 2 bin 70 doları görmüş, petrol ise 130 doların üzerine çıkmıştı.
Bugün Uluslararası Enerji Ajansının petrol fiyatlarını gevşetmek için bir eylem planı hazırlayacağını ve gerekirse ek stokları serbest bırakabileceğini söylemesinin ardından bugün petrol fiyatları yüzde 5in üzerinde düştü.
ALTIN 2 BİN DOLARIN ALTINA GERİLEDİ
Altında ise düşüş yüzde 3ü aştı ve spot piyasada ons altın 1990 doların altına geriledi. Gram altın ise dolar/TLdeki artış nedeniyle 950 seviyelerindeki seyrini koruyarak 945 TL bandında işlem gördü.
Altındaki kısmi gerilemede taraflardan gelen müzakere mesajlarının yanı sıra kripto paralardaki yükselişin de etkili olabileceği düşünülüyor. ABDde Devlet Başkanı Joe Bidenın açıklayacağı yürütme emri beklenirken Bitcoin bu sabah yüzde 6,5 yükselerek 42 bin doların üzerine çıkmıştı.
Ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de bugün yayınladığı video mesajda, Savaş bitmeli. Müzakere masasına oturmalıyız dedi.
IEADAN ARZ HAMLESİ
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, IEAnın yükselen petrol fiyatlarını kontrol altına almak için rezervlerinden daha fazla petrolü piyasaya sürebileceğini belirtti ve petrol tüketimini azaltmak için bir plan oluşturacağını açıkladı.
Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri, Birolun açıklamasının ardından 5in üzerinde düşüşle 120 dolara geriledi. Batı Teksas Ham Petrolü, yüzde 6nın üzerinde düşüşle varil başına 115 dolara düştü.
Dünyanın ikinci büyük petrol ihracatçısı olan Rusyanın Ukraynayı işgal etmesi ve buna karşılık olarak Batılı devletlerin Rusyaya uyguladığı yaptırımları sıkılaştırmasının ardından var olan arz sıkışıklığının daha da artacağı endişeleri petrol fiyatlarında keskin yükselişe yol açmıştı.
Birol, Pariste gerçekleştirilen bir enerji konferansında, Gelecek hafta, doğalgazda yaptığımız gibi, acil şekilde petrol kullanımını azaltmak üzere 10 adımlık bir plan oluşturacağız dedi. Birol, Petrol piyasalarında en zor aylar, Haziran-Temmuz civarı talebin artmasıyla yaz ayları, yani sürüş sezonudur’ dedi.
Paris merkezli IEA, Rusya hariç olmak üzere 31 başlıca endüstrileşmiş ülkeyi temsil ediyor. IEAya üye ülkeler, geçen hafta, Rusyanın Ukraynayı işgal etmesinin ardından görülen arz sorunlarıyla mücadele etmek için piyasaya rezervlerinden 60 milyon varil sürmek üzere anlaşmışlardı.
60 MİLYON VARİL İLK ADIM
Birol, piyasaya sürülecek olan 60 milyon varili ilk adım olarak nitelendirerek, (60 milyon varil) stoklarımızın yalnızca yüzde 4üne tekabül ediyor. İhtiyaç olması durumunda, ve hükümetlerimizin bu kararı alması halinde atacağımız adımlar kapsamında piyasaya daha fazla petrol sürebiliriz dedi.
Batının Rusyaya yönelik yaptırımları, arza ilişkin korkuları tetiklemesinden kaynaklı petrol fiyatları bu yıl şimdiye kadar yüzde 65 arttı. Rusya, dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi ve IEAya göre günde 11 milyon varil veya toplam küresel arzın yüzde 10unu oluşturuyor.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: