• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılan bilim heyeti Türkiye’ye döndü

6. Ulusal Antarktika Bilim Seferinin tamamlayan 20 kişilik bilim heyeti, 46 gün süren Antarktika yolculuğu sonrasında aktarmalı olarak geldikleri Madritten Türk Hava Yollarının uçuşuyla 19.15te İstanbul Havalimanına geldi. Bilim heyetinde bulunanlar, VİP Salonunda aileleri tarafından karşılandı.
Havalimanında basın mensuplarına açıklama yapan Bilimden Sorumlu Sefer Lider Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Hakan Yavaşoğlu, 14 projenin hayata geçirildiğini ve ağırlıklı olarak astronomi üzerine çalışmalar götürüldüğünü belirtti.
Hasan Hakan Yavaşoğlu, Daha sonra çalışmalar Dismal Adasında bizim hali hazırda var olan istasyonlarımızın bakım ve güncellemeleri yapıldı. Projelerin örneklerinin tamamıyla aldığını söyleyebilirim. Ülkemiz için faydalı olmasını diliyoruz dedi.
5 YILDA 86 YAYIN BAŞARISINA İMZA ATILDI
Bugüne kadar yapılan bilim seferlerinde 60ın üzerinde proje tamamlandığına  vurgu yapan Yavaşoğlu şunları söyledi:
* 86 tane yayınımız var.  Antarktika ya da ülkeler arasında düşündüğümüz zaman oldukça yüksek bir oran. 5 yılda 86 yayın gibi önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Bu sene de canlı bilimleri üzerine hocalarımızın verimli bir çalışma yaptığını söyleyebiliriz. Yeni tür keşifleri de bekliyoruz.
* Antarktikanın yaz döneminde orada bulunuyoruz. Antarktikanın yazı Türkiyedeki kış aylarını bize hatırlatıyor. Oldukça yoğun çalışmalar yapılması gerekiyor. Havanın bize izin vermesinin bizim için bir şans olduğunu söyleyebilirim.
* Zorlu şartlara ekibimiz burada yaptığı çalışmalarla hazırlanmıştı. Erzurumda bir kampımız olmuştu. Gemide hayatta kalma eğitimlerimiz vardı. Bunların orada çok faydasını gördük. Antarktikanın yazını oldukça verimli kullandığımızı söyleyebilirim.
20 ARAŞTIRMACI 14 PROJE
Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lojistikten Sorumlu Sefer Lider Yardımcısı Kaptan Özgün Oktar ise şunları söyledi:
* Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız uhdesinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kutup Araştırmaları Enstitüsü sorumluluğunda bu yıl Ulusal 6ıncı Antartika Bilim Seferimizi gerçekleştirdik. Bu seferde ikisi yabancı olmak üzere 20 araştırmacı 14 projeyle çalışmalarını sürdürdü.
* 46 günlük sürenin sonunda tekrar yurda dönüş yapmış olduk. Tabii ki geçen her yıl bize daha fazla tecrübe, birikimle beraber çalışmalarımız da başarıyla sürüyor. 46 günlük bir süreç ama bu sefer öncesindeki hazırlıklarla beraber çok daha uzun bir yaklaşık bir yıllık sürecin sonuna geldik aslında.
ÇALIŞMALARIN HEPSİNDE BAŞARIYA ULAŞTIK
Oktar, sözlerine şöyle devam etti:
* Yaklaşık iki ton kargomuz, bilimsel araştırma ekipmanlarımız ve diğer lojistik malzemelerimiz kıtaya ulaştırıldı. 20 araştırmacı kovit tedbirleri kapsamında karantinalarını tamamlayarak kıtaya ulaşmış oldu ve kıtada 33 günlük bir çalışma ile beraber bütün planlanan çalışmaları tamamlamış olduk.
* Bu yıl havaların bize daha çok müsaade etmesiyle beraber çalışmaların hepsinde başarıya ulaştık. Bu yıl kıyafetlerimizden telsizlerimize, konum belirleme sistemlerimizden acil durum kitlerimize kadar bir çok ürünümüz yerli ve milli ekipmanlarla kullanıldı.
* Bu konuda Aselsan, Havelsan, Türksat ve TÜBİTAK SAGEnin çok büyük destekleri oldu. O kurumlarımıza da bizi destekledikleri için teşekkür ediyoruz. DHA
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: