• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Rusya: Ukrayna’da ABD fonlarıyla biyolojik silah geliştiriliyor

Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonlarıyla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov son bilgileri paylaştı. Konaşenkov, Rus birliklerinin destekleriyle Luhansk ve Donetsk milislerinin ilerleyişinin sürdüğünü aktardı.
Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, Ukraynanın askeri altyapısına saldırdığını aktaran Konaşenkov, “6 Martta yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahlar, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin, Vinnitsya hava sahasını devre dışı bıraktı. Rusya Hava ve Uzay Kuvvetlerinin avcı uçakları ve hava savunma sistemleri, Ukraynaya ait 3 Su-27 avcı uçağını ve 3 insansız hava aracını daha vurdu. Dün ve bugün Ukrayna Hava Kuvvetleri 11 savaş uçağı ve 2 helikopter kaybetti. Kiev rejiminin muharebe kabiliyetine sahip hava unsurlarının neredeyse tamamı imha edildi” dedi.
RUSYADAN DİĞER ÜLKELERE UYARI
Konaşenkov, Ukrayna’ya ait savaş uçaklarının Romanya ve diğer komşu ülkelere hareketlerinden bahsederek, “Aynı zamanda, daha önce Romanyaya ve diğer sınır ülkelerine uçan Ukrayna savaş uçaklarını da kesin olarak biliyoruz” dedi. Bu ülkelerin Ukrayna uçaklarının kendi üslerinden kalkış yaparak muhtemel taarruzları karşısında sorumlusunun bu ülkeler olacağını söyleyen Konaşenkov, “Bu devletlerin silahlı bir çatışmaya dahil olması kabul edilebileceğini unutmayın” dedi.
BİYOLOJİK SİLAH İDDİASI
Ukraynada, ABD fonlarıyla biyolojik silah geliştirildiğini iddia eden Konaşenkov şöyle konuştu:
* ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Ukraynada uygulanan bir askeri biyolojik programın izlerinin Kiev rejimi tarafından acil bir şekilde temizlendiği gerçeği ortaya çıkarıldı. Açıkçası, özel bir askeri operasyonun başlamasıyla birlikte, Pentagonun Ukrayna topraklarında gizli biyolojik deneylerin yürütüldüğünü açığa çıkma konusunda ciddi endişeleri vardı.
* Şimdi belgeler radyasyon, kimyasal ve biyolojik koruma birliklerinden Rus uzmanlar tarafından analiz ediliyor. Alınan belgeler, Rusya topraklarına yakın bir yerde bulunan Ukrayna biyolaboratuvarlarında biyolojik silah bileşenlerinin geliştirilmesinin gerçekleştirildiğini teyit ediyor. Yakın gelecekte, alınan belgelerin analiz sonuçlarını sunacağız.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: