• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

G7’den ortak bildiri: Rusya’ya ciddi yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın 9’ncu gününde de saldırılar devam ederken G7 ülkeleri ortak bildiri yayınladı. Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD G7 Dışişleri Bakanları ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi tarafından yayınlanan bildiride şöyle denildi:
* Rusyanın Ukraynaya başlattığı nedensiz ve haksız savaşını derinden kınadığımızı yineliyoruz. Rusya, sivil nüfusa ve sivil altyapıya ciddi ölçüden zarar veren Ukraynaya yönelik devam eden saldırısını derhal durdurmalı ve askeri güçlerini derhal geri çekmelidir. Ukrayna’da hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Bu en zor zamanda Ukraynaya, özgürce seçilmiş hükümetine ve cesur halkına sarsılmaz desteğimizin altını çiziyor ve onlara daha fazla yardım etmeye hazır olduğumuzu tekrar dile getiriyoruz.
İNSANİ DESTEĞİ ARTIRMAYI TAAHHÜT EDİYORUZ
Rusyanın, Ukraynalı sivillere, okullar ve hastanelere de dahil olmak üzere sivil altyapıya yönelik saldırılarının kınandığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
* Rusyayı uluslararası insan hakları hukukuna uygun olarak davranmaya çağırıyoruz. Ukrayna ve BM insani yardım kuruluşlarına, tıbbi personele ve sivil toplum yardım sağlayıcılarına, Ukrayna topraklarında acil ihtiyacı olan insanlara güvenli, hızlı ve engelsiz erişim sağlanmalıdır. İnsani yardım erişimine ilişkin bir düzenlemenin duyurulmasını önemli bir ilk adım olarak kabul ediyoruz. Bunun güvenilir ve hızlı bir şekilde uygulanması gerekecektir.
* Rusyanın saldırganlığı nedeniyle Ukrayna halkının ihtiyaçları arttıkça insani desteği artırmayı taahhüt ediyoruz. Rusyayı, özellikle Ukraynanın nükleer santrallerinin bulunduğu bölgede saldırılarını durdurmaya çağırıyoruz. Barışçıl amaçlara yönelik nükleer tesislere yönelik herhangi bir silahlı saldırı ve tehdit, uluslararası hukuk ilkelerinin ihlalini teşkil eder.
PUTİN, BU YAPTIRIMLARIN EKONOMİK VE SOSYAL SONUÇLARININ TÜM SORUMLULUĞUNU TAŞIYOR
Rusyanın uluslararası barış ve güvenliğin temel ilkelerini ve uluslararası hukuku açıkça ihlal etmesinin yanıtsız kalmadığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:
Birkaç tur geniş kapsamlı ekonomik ve mali yaptırımlar uyguladık. Belarustaki Lukashenka rejimi tarafından sağlanan Rus saldırganlığına yanıt olarak daha ciddi yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz.
* Rusya ve Belarusa uygulanan ağır yaptırımların, Başkan Putinin Ukraynaya karşı başlattığı nedensiz ve haksız savaşın bir sonucu ve açık tepkisi olduğunu Rus ve Belarus halkına açıkça belirtmek istiyoruz. Başkan Putin, hükümeti ve destekçileri ve Lukashenka rejimi, bu yaptırımların ekonomik ve sosyal sonuçlarının tüm sorumluluğunu taşıyor.
* Rus Hükümeti ve ona bağlı medya ve vekillerinin Ukraynaya karşı askeri saldırganlığını desteklemek için yaygın olarak dezenformasyon kullanmasını kınıyoruz. Ukraynanın egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi ve bağlılığımızı yineliyoruz. Rusyanın yenilenen saldırganlığıyla elde edilen herhangi bir sözde statü değişikliğinin tanınmayacağının da altını çiziyoruz.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: