• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Bekçiyi şehit eden sanığa 26 yıla kadar hapis istemi

Küçükçekmecede 21 Mayıs gece saat 02.00 sıralarında polisin dur ihtarına uymayan sürücü Önder Çınar, Atakent Mahallesinde denetim yapan gece bekçileri Kadir Aykutlu ve Kansu Turana çarptı. Kansu Turan, şehit oldu. Bakırköy 21. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Önder Çıkar SEGBİS sistemi ile bağlandı.
Duruşmada şehit bekçi Kansu Turanın annesi Hatice Turan ve taraf avukatları da hazır bulundu. Savunma yapan tutuklu sanık Önder Çınar, Aleyhime olan raporların hiçbirini kabul etmiyorum. Ben kimseye bilerek isteyerek çarpmadım. Çok üzgünüm. Bu üzüntünün acısını halâ üzerinde hissediyorum dedi.
Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanık Önder Çınarın vefat eden Kansu Turana yönelik eyleminin olası kastla öldürme suçunu işlediği anlaşıldığından sanığın 20 yıldan 25 yıla hapis ile cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada, Kadir Aykutlunun yaralanmasından dolayı kasten yaralama suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis istendi. Sanık Çınarın olası kastla öldürme ve kasten yaralama suçlarından toplam 20 yıl 4 aydan 26 yıla kadar hapis cezası istenilen mütalaada, sanığın tutukluluk halinin devamı talep edildi.
Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin beyandan bulunan müşteki avukatları Mütalaaya katılmıyoruz. Sanık bilerek, isteyerek, kasıtlı olarak bu suçu işlemiştir. Bir bekçi şehit edilmiştir. Sanığın kasten adam öldürme suçundan cezalandırılması gerekir. Olası kastın hiçbir tutar yönü yoktur. Kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından ceza almasını talep ediyoruz. Sanık 4 farklı suç işlemiştir. Sokağa çıkma yasağını ihlal etmiş, alkollü araç kullanmış, hız yapmış ve polisten kaçmıştır. Polisten kaçan bir kişinin polis çevirmesine durması hayatın olağan akışına uygun değildir. Tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep ediyoruz dediler.
BANA GEÇMİŞ OLSUN DEMESİNLER, GEÇMİYOR
Şehit bekçi Kansu Turanın annesi Hatice Turan, En ağır cezanın verilmesini istiyorum. Bana geçmiş olsun demesinler, geçmiyor şeklinde konuştu.
Olayda yaralanan bekçi Kadir Aykutlu, Sanık kasten öldürmeye teşebbüs etmiştir. Araç bana da çarptı. Ben aracın üzerinden takla attım. Sanığın kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını istiyorum. Şikayetçiyim diye konuştu.
BUGÜNE KADAR KİMSEYİ İNCİTMEDİM
Mütalaaya karşı söz verilen tutuklu sanık Önder Çınar Kazanın olduğu gece çok karanlıktı. Görmedim, kimseye bilerek isteyerek çarpmadım. Bugüne kadar kimseyi incitmedim. İnsanlara bir kastım yok. Beraatımı talep ederim dedi.
Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.
İDDİANAME
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, Önder Çınarın olaydan hemen sonra saat 02.49 da alınan alkol raporunda 1,55 promil alkollü olduğuna yer verildi. Soruşturma başlatan savcılık şüpheli Önder Çınar hakkında Kasten Öldürme ve Kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından 25 yıldan 43 yıl 9 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: