• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Yeni aşı üretim merkezi ihalesi tanıdık müteahhide gitti

AKP iktidarının tartışmalı bir kararla 2011 yılında kapattığı aşı üretim merkezi Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü yerine yeni bir aşı üretim merkezi kuruluyor.
Sağlık Bakanlığı Turkovactan sonra yerli aşı ve biyoteknolojik ürünlerin geliştirilmesi için planlanan merkezin yapım işini ihale etti.
Yaklaşık maliyeti 175 milyon 767 bin 857 lira 72 kuruş olarak hesaplanan, Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi 1. Etap Yapımı ihalesi Kamu İhale Kanununun 21-b Pazarlık usulüne göre yapıldı.
21-b Pazarlık usulünün verdiği imkanla ihale ilanı yayınlanmadı. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen şirketler özel olarak davet edildi. 19 Ocakta yapıldığı açıklanan ihalede toplam 3 firma teklif sundu.
İhale 149 milyon 800 bin TLye YDA İnşaata verildi. 16 Şubatta imzalanan sözleşmeye göre projenin 25 Şubatta başlaması 365 gün sürmesi ve 24 Şubat 2023 günü tamamlanması öngörüldü.

50 BİN METREKARE KAPALI ALAN
Cumhuriyetin ilk yıllarında ilk Sağlık Bakanı Doktor Refik Saydam tarafından kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde aşı üretimi 1998de durdurulmuştu. 2011 yılında kapatılan Enstitü, corona virüsü salgını sürecinde yeniden tartışma konusu oldu.
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, yeni üretim merkezinin Ankara Esenboğa Havalimanı yakınlarında, 50 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet vereceği duyurulmuştu.
Bakanlık kaynakları, Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi ismiyle faaliyet göstermesi planlanan merkezde, aşı ve biyoteknolojik ürünler geliştirilip üretileceğini açıkladı.
KAMU İHALELERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR
YDA’nın son yıllarda üstlendiği bazı kamu projeleri şöyle:
Dalaman Havalimanı, Manisa Şehir Hastanesi, Konya Karatay Şehir Hastanesi, Kayseri Şehir Hastanesi, Diyarbakır Havalimanı Emergency Pisti,  Yozgat Havalimanı Altyapı, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi, İstanbul Finans Merkezi Halk Bank Kuleleri, HAVELSAN Teknoloji Kampüsü Projesi, Aselsan Rehis Gölbaşı Tesisleri Etap 2 Projesi
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: